اخذ جواز تاسیس ، هزینه دریافت و تمدید آن

تمامی فعالیت ها در هر صنفی از کسب و کارهای کوچک گرفته تا کسب و کارهای بزرگ و مشاغل آزاد نیاز به اخذ جواز تاسیس دارند.

مجوز یا دستوری که از طرف سازمان یا وزارت خانه مربوط به آن صنف برای ادامه فعالیت صادر می شود، جواز گفته می شود. اکثر قشرها با واژه جواز برای فعالیت آشنا می باشند. ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ می دهیم: جواز تاسیس صنایع چیست ؟ هزینه اخذ جواز تاسیس چقدر است و برای تمدید آن چه اقداماتی بایستی انجام داد؟ و در مورد اخذ جواز تاسیس، تمدید، صدور جواز و هزینه اخذ جواز تاسیس صحبت می کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله با ما همراه باشید و برای پاسخدهی به هر گونه سوالات خود می توانید با کارشناسان ما در موسسه ثبت ایوبی تماس حاصل فرمایید.

به تمامی افرادی که به صورت حقیقی یا حقوقی به فعالیت های مختلف تولیدی، اقتصادی، صنایع و یا هنری مشغول می باشند، جواز تاسیس ارائه می شود. لازم به ذکر است که جواز تاسیس حقیقی با جواز تاسیس حقوقی متفاوت از هم می باشند.

اخذ جواز تاسیس

به منظور اخذ جواز تاسیس بایستی شرایط لازم را داشته باشید، که عبارتند از:

•    متقاضی جواز بایستی به سن قانونی رسیده باشد و حداقل بایستی ۱۸ سال تمام داشته باشد.
•    داشتن تابعیت ایرانی فرد متقاضی جواز برای برای اخذ جواز تاسیس ضرورت دارد.

برای اخذ جواز تاسیس چه مدارکی لازم می باشد؟

شما می توانید برای اخذ جواز تاسیس صورت شخصی و حقوقی اقدام کنید و جواز را دریافت کنید. از جمله مدارک لازم برای اخذ جواز عبارتند از:

۱٫    در مرحله اول بایستی در در اداره دارایی تشکیل پرونده دهید.
۲٫    متقاضی باید کپی برابر اصل مدارک شناسایی مانند کارت ملی به صورت پشت و رو و کپی از تمامی صفحات شناسنامه را ارائه دهد. ارائه مدارک شناسایی مالک و مدیرعامل در مواردی که در خواست حقوقی باشد، ضرورت دارد.
۳٫    ارائه ادرس و کدپستی مطابق با یکدیگر از محل اقامت و مکان شرکت یا محل فعالیت
۴٫    در مورد آقایانی که متقاضی جواز تاسیس می باشند، ارائه کارت پایان خدمت و یا گواهی معتبر معافیت از خدمت ضرورت دارد.
۵٫    در ضورت تولیدی بودن فعالیت، بایستی لیستی از خدمات ارائه شود.
۶٫    در مورد اخذ جواز تاسیس حقوقی ارائه روزنامه رسمی و اخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت نیز ضرورت دارد.
۷٫    در مورد جواز تاسیس شرکتی ارائه  لیست شهر ها و یا شهرک های صنعتی که زیر مجموعه شرکت می باشند، ضرورت دارد.
جواز تاسیس حقیقی و حقوقی چه تفاوتی با هم دارند؟
جواز تاسیس حقیقی و حقوقی هیچ تفاوتی با هم ندارند و مشابه هم می باشند. جواز تاسیس حقوقی در مواقعی که وام بالای بالای یک میلیارد تومان برای واحد صنعتی درخواست می شود،   ارجح تر می باشد و اعتبار بالاتری دارد.

از جمله مزیت های اخذ جواز

در مرحله ی اول اخذ جواز برای شروع و ادامه فعالیت ضرورت دارد. اخذ جواز خود دارای مزیت هایی نیز می باشد که عبارتند از:
۱٫    در صورت داشتن مجوز، اقدام  به تاسیس واحد های صنفی و تجاری دیگر برای شرکت و فعالیت با سرعت بیشتری انجام می گیرد.
۲٫    شما با داشتن جواز تاسیس ادامه فعالیت، می توانید از تسهیلات دولتی، بانکی و وام هایی که برای گسترش کسب و کار و یا برای کمک هزینه ارائه می شود، استفاده نمایید.
۳٫    در صورت داشتن جواز، می توانید از آن به عنوان وثیقه استفاده کرده و از وام های متفرقه ای که برای کسب و کارهای آزاد و کوچک داده می شود، استفاده کنید.
۴٫    در صورت داشتن جواز تاسیس شما قادر به تاسیس شرکت در یکی از شهر هایی تعیین شده از طرف دولت خواهید بود. شما می توانید در در شهرک های صنعتی زمین بخرید، و زا تخفیف های ارائه شده استفاده کرده و با نرخ دولتی و قیمت پایین مالک زمین شوید. برای خرید شما ۳۰ درصد هزینه را به صورت نقدی و ۷۰ درصد بقیه را به صورت اقساطی پرداخت می کنید.
۵٫    داشتن جواز تاسیس به منظور ثبت برند برای فعالیت یا خدمت عرضه شده ضرورت دارد. بدون جواز ثبت برند امکان پذیر نخواهد بود.
۶٫    داشتن جواز برای شرکت در نمایشگاه های دولتی که برای آن فعالیت دایر می شود، ضرورت دارد. و شما با داشتن جواز قادر به شرکت در این نمایشگاه ها هستید.

تمدید جواز تاسیس

همانگونه که برند دارای اعتبار ۱۰ ساله می باشد و بعد از آن باید تمدید شود. و یا همانگونه که ثبت طرح صنعتی در اداره ثبت مالکیت های معنوی دارای اعتبار می باشد و بعد از آن مدت باید به منظور حفظ حق امتیاز طرح صنعتی نسبت به تمدید آن طرح اقدام کرد. در مورد جواز تاسیس نیز باید بگوییم که:
مجوز ها و جواز های تاسیسی معمولا دارای اعتبار یک ساله می باشند و بعد از تمام شدن اعتبار در زمان سر رسید بایستی تمدید شوند.
جواز های صادر شده  از هر صنفی مدت زمان مشخصی اعتبار دارند. مثلا جواز های صادر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱۴ ماه اعتبار دارند و بعد از آن  صاحبان کسب و کار و شرکت ها باید جواز های خود را تمدید نمایند و وزارت جهاد کشاورزی هم مدتی ۲ تا ۴ ماهه را در اختیار مشاغل تحت پوشش خود می گذارد تا جواز خود را تمدید نمایند.

مدت زمان و هزینه اخذ جواز تاسیس

برای اخذ جواز تاسیس حداقل ۱۴ روز کاری زمان نیاز می باشد. در مورد هزینه باید بگوییم که هزینه اخذ جواز تاسیس به فاکتورهایی از جمله محل فعالیت بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد هزینه اخذ جواز می توانید با کارشناسان ما در موسسه ثبت ایوبی تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *