اخذ رتبه پیمانکاری , شرایط و مدارک لازم اخذ رتبه شرکت پیمانکاری

اخذ رتبه پیمانکاری , شرایط و مدارک لازم اخذ رتبه پیمانکاری : شرکت های پیمانکاری برای بهبود و گسترش فعالیت های خود رتبه پیمانکاری دریافت کنند. این رتبه بر اساس فعالیت های پیمانکاران شرکت و قدرت و توانایی آن ها در انجام پروژه ها تعیین می شود که از عدد ۱ تا ۵ برای نشان دادن رتبه استفاده می کنند، عدد ۱ نشان دهنده بالاترین رتبه و عدد ۵ نشان دهنده پایین ترین رتبه می باشد توجه کنید که هرچه رتبه شرکت شما بالاتر باشد بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. ما در این مقاله به چرایی دریافت رتبه پیمانکاری و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن می پردازیم.

اخذ رتبه پیمانکاری

ضرورت اخذ رتبه پیمانکاری

همان طور که گفته شد اعداد ۱ الی ۵ برای رتبه پیمانکاری شرکت ها در نظر گرفته می شود که بهترین و بالاترین رتبه عدد ۱ می باشد که داشتن این رتبه باعث دیده شدن شرکت و گسترش فعالیت های آن می شود. با توجه به این که رتبه هر شرکت نشان نمایانگر قدرت و توانایی های آن در انجام پروژه ها می باشد از این رو در هنگام بستن قرار داد و یا مناقصات دولتی ابتدا رتبه هر شرکت مورد بررسی قرار می گیرید. در صورت نداشتن رتبه پیمانکاری شرکت های دیگری نمی توانند با شما همکاری داشته باشند همچنین در هنگام مناقصات نیز شرکت شما مورد توجه قرار نمی گیرد و احتمال انتخاب شما به حداقل می رسد.

با توجه به این مسائل اگر تا اکنون رتبه پیمانکاری دریافت نکرده اید خیلی سریع اقدام به دریافت آن نمایید زیرا از این طریق می توانید با شرکت های دیگر رقابت داشته باشید که این امر موجب پیشرفت شرکت شما و بهبود عملکرد آن خواهد شد.

برای دریافت رتبه پیمانکاری چه مدارکی مورد نیاز می باشد؟

شرکت شما در صورت نداشتن رتبه بندی نمی تواند توجه شرکت ها و سازمان ها را برای همکاری جلب خود کند و همچنین هنگام شرکت در مناقصات دولتی شانس برنده شدن خیلی کمی خواهد داشت. برای جلوگیری از این کار ها شما باید در اسرع وقت اقدام به دریافت رتبه بندی کنید. برای اخذ رتبه بندی شرایط و مدارکی مورد نیاز می باشد که ما در ادامه به طور کامل آن ها را شرح می دهیم.

 • حداقل دو سوم اعضای هیئت مدیره می باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط با رشته پیمانکاری را دارا باشند و مدرک تحصیلی شان حداقل لیسانس باشد
 • ارائه کارت وضعیت خدمت وظیفه اعضای آقای هیئت مدیره
 • مدارک مربوط به سوابق بیمه ای
 • مدارک ثبتی شرکت (شامل اساسنامه، اظهارنامه، روزنامه ی رسمی، تغییرات، صورت جلسه، شرکت نامه و تقاضا نامه)
 • اظهارنامه مالیاتی به همراه گزارش حسابرس رسمی
 • کد اقتصادی شرکت
 • مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره
 • رزومه کاری و تحصیلی اعضا هیئت مدیره
 • اجاره نامه و یا سند رسمی شرکت
 • رتبه بندی قبلی (درصورت وجود)
 • اصل و کپی آخرین صورت‌جلسه هیات مدیره با قید میزان سهام سهامداران شرکت
 • کپی قراردادها

لزوم اخذ گواهی صلاحیت پیمانکاری

بهتر است بدانید رتبه بندی شرکت ها بر اساس دستور العملی که توسط معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری تهیه و اعلام شده و بر اساس ضوابط مندرج در آن و با ارائه کلیه مدارک تعیین می شود. رتبه بندی شرکت های پیمانکاری از ۱ تا ۵ است که در شروع رتبه ۵ به شرکت های پیمانکاری داده می شود.

اگر فعالیت های شرکت های پیمانکاری بهبود پیدا کرد و یا مدارک تأثیر گذار در تعیین رتبه شرکت افزایش پیدا کرد شرکت های پیمان کاری می توانند اقدام به دریافت رتبه بالاتر کنند. در مواقعی بازرسین به شرکت های پیمانکاری مراجعه می کنند و با توجه به شرایط موجود رتبه شرکت را افزایش یا کاهش می دهند. در این حالت اگر شرکت فعالیت های خود بهبود بخشد و تجارب خود را افزایش دهد ممکن است رتبه افزایش پیدا کند که این امر موجب پیشرفت شرکت خواهد شد.

مراحل دریافت رتبه برای شرکت

 1. ابتدا باید در سامانه ساجات ثبت نام کنید و کد رهگیری دریافت کنید.
 2. مدارک مورد نیاز را در سامانه بارگذاری کنید.
 3. سایر مدارک مورد نیاز را که نمی توان به صورت اینترنتی ارسال کرد را باید در اختیار سازمان ساجات قرار دهید.
 4. در این مرحله فیش و دیگر هزینه های مربوطه را به صندوق سامانه ساجات پرداخت کنید.
 5. در مرحله آخر پیگیری های لازم را انجام دهید و رتبه مناسب با شرایط شرکت خود را دریافت کنید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *