افزایش سرمایه شرکت , هزینه ها و مراحل افزایش سرمایه شرکت ها

یکی از راه های دستیابی به منابع مالی جدید افزایش سرمایه شرکت می باشد. افزایش سرمایه لزوما برای هر شرکتی در طول بقایش ممکن است، پیش آید. آیا شما در مورد افزایش سرمایه شرکت اطلاعاتی دارید؟ روش های افزایش سهام شرکت کدامند و کدام یک روش راحت تری می باشد؟ ما در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و اطلاعات جامعی در رابطه با افزایش سرمایه شرکت در اختیار شما قرار می دهیم. شما با مطالعه این مقاله می توانید پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت چیست؟

سرمایه شرکت یا همان دارایی شرکت از مهم ترین عوامل تجارت به شمار می رود. سرمایه یک شرکت با کم کردن تمام بدهی های آن مشخص می شود. قسمتی از حقوق افراد در سهام شرکت نیز جزو سرمایه شرکت به حساب می آید. تمامی شرکت های سهامی خاص و عام برای ثبت شرکت بایستی در مرحله اول سرمایه خود را مشخص کنند.

لازم به ذکر است که سرمایه هر شرکتی نقطه قوت آن شرکت می باشد، و این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد. شرکت ها مکن استدر طول فعالیت خود، با افزایش سرمایه فعالیت خود را زیاد کنند و سود بیشتری کسب کنند. امروزه بسیاری از شرکت های بازرگانی تمایل دارند، سرمایه شرکت خود را افزایش دهند.

گفتنی است که؛ سرمایه یک شرکت جدا از ارزش آن می باشد. ارزش یک شرکت سود، تجهیزات، نیروی انسانی، خطوط تولید، ارزش برند و غیره را شامل می شود. ولی سرمایه یک شرکت مقدار پولی است که در زمان شروع فعالیت شرکت مورد نیاز می باشد. و سهامداران یک شرکت مسئول تهیه سرمایه شرکت می باشند.

ما در این مقاله در مورد روش های افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص ، نحوه ثبت و شرایط لازم آن، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. شما با خواندن این مقاله اطلاعات جامعی در رابطه با این موضوع کسب خواهید کرد.

روش های افزایش سرمایه شرکت کدامند؟

افزایش سرمایه شرکت با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده قابل انجام می باشد، و تا زمانی که سرمایه قبلی شرکت تادیه نشده باشد، امکان افزایش سرمایه وجود نخواهد داشت. برای افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص روش ها و راه های مختلفی وجود دارد، که مطابق با قانون تجارت دو تا از اصلی ترین روش های آن عبارتند از:

 • صدور سهام جدید
 • بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود

مطابق با ماده ۱۵۸ قانون تجارت، برای افزایش سرمایه سهامی خاص از طریق راه های مذکور ۴ روش وجود دارد که عبارتند از:

 1. پرداخت مبلغ اسمی سهم به صورت نقدی : در این روش افزایش سرمایه شرکت توسط سهامداران با مبلغ نقدینگی انجام می شود.
 2. افزایش سرمایه شرکت از طریق تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید یا همان افزایش سرمایه از محل مطالبات : این روش بهترین نوع برای افزایش سرمایه شرکت می باشد و در این مورد بازرس شرکت تمامی اسناد و مدارک مربوطه را امضا نماید.
 3. تبدیل اوراق قرضه به سهام : با توجه به رسمیت نشناخته شدن اوراق قرضه لزومی به اضافه کردن آن در فرآیند افزایش سرمایه وجود ندارد.
 4. افزایش سرمایه از طریق واریز انتقال سود تقسیم نشده حاصله از ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت : مطابق با قانون ۱۴۰ قانون تجارت انتقال دادن هر گونه اندوخته قانونی به مبلغ سرمایه شرکت ممنوع می باشد، و مجمع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه می تواند از اندوخته های اختیاری تقسیم نشده استفاده کند.

روش های افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت چه شرایطی دارد؟

میزان و مبلغ سرمایه ی هر شرکت در تمام اساسنامه های شرکت ذکر می شود. بر طیق قانون ۸۳ لایحه ی قانونی اصلاح هرگونه تغییر در مواد اساسنامه با صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده قابل انجام می باشد.

اگر شرکتی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد، حق تقدم با سهامداران قدیمی می باشد، و اولویت خرید سهام برای سهامداران قدیمی می باشد. لازم به ذکر می باشد که این حق حق قابلیت نقل و انتقال دارد و سهامداران قدیمی می توانند حق خود را به سهامداران جدید بفروشند.

نکته قابل توجه دیگر این است که تا زمانی که سرمایه قبلی شرکت تماما تادیه نشده باشد، امکان افزایش سرمایه وجود نخواهد داشت. رون قانونی افزایش سرمایه شرکت این است که تمام اعضای هئیت مدیره پیشنهاد افزایش سرمایه را اعلام می کنند و مجمع نظر خود را بعد از بررسی های مختلف اعلام می کند.

اگر شما می خواهید در رابطه با موضوع افزایش سرمایه شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید با مشاورین ما در موسسه ثبت شرکت تماس حاصل فرمایید.

مشاورین ما در این مرکز اطلاعات به روزی از قوانین تجارت دارند، و می توانند بهترین راه حل ها را برای افزایش شرکت به شما پیشنهاد دهند. شما با تماس با این مرکز می توانید پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.

چه مدارکی برای افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص مورد نیاز می باشد؟

 • معرفی سهامداران
 • معرفی نامه نمایندگان
 • اساسنامه شرکت
 • آگهی ثبت تغییرات شرکت
 • نسخه ای از گزارش بازرس قانونی
 • نامه ای مبنی بر عدم مشمولیت از سازمان بورس

چگونگی افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

افزایش سرمایه شرکت مزایای زیادی برای شرکت ها دارد، از این رو تمام سهامداران شرکت های سهامی خواهان افزایش سرمایه می باشند. البته مواردی هم وجود دارد که افزایش سرمایه ضروری و اجباری می باشد.

به عنوان مثال، بعد از گذشت مدت زمانی شرکت به شرکت مادر تبدیل می شود و افزایش سرمایه ضرورت دارد. سرمایه شرکت های مادر حدودا یک صد میلیارد ریال می باشد و اگر سرمایه یک شرکت مادر از این میزان کمتر باشد، در کوتاه ترین زمان ممکن باید نسب به افزایش سرمایه اقدام نماید.

سرمایه اولیه شرکت و افزایش سرمایه آن به نوع، اندازه و فعالیت آن شرکت بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزایش سرمایه می توانید با مشاورین ما در موسسه ثبتی تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *