انحلال شرکت

انحلال شرکت , مدارک و مراحل ثبت انحلال شرکت

چگونگی انحلال شرکت

انحلال شرکت ها یا موسسات غیر تجاری زمانی اتفاق می افتد که دوره فعالیت در نظر گرفته شده آن شرکت به پایان رسیده باشد .پس از به پایان رسیدن همکاری ها ،در انحلال شرکت مهم ترین مسئله ای که پیش می آید در مورد چگونگی تقسیم دارائی و سرمایه موجود در شرکت می باشد .طبق اصول حسابداری قبل از تقسیم هر مال و دارائی باید توجه داشت که اگر از شرکت و موسسه مورد نظر، فردی طلبکار بود باید ابتدا طلب فرد وصول شود و هیچ طلبکاری باقی نماند .در آخر دارائی باقی مانده طبق آنچه در اساس نامه شرکت آمده است بین  سهامداران تقسیم می شود .

همانطور که گفته شد زمانی که موقع انحلال شرکت فرا می رسد ابتدا باید تمامی بدهی و قروض شرکت پرداخت شود و پس از تسویه کامل بقیه دارایی های منقول و غیر منقول ( دارائی های نقدی و غیر نقدی )  شرکت میان سهامداران و ذی نفعان شرکت تقسیم و شود.

انحلال شرکت

انواع بدهی های شرکت

انواع بدهی های شرکت را می توان به شرح زیر نوشت:

 • بدهی های مالیاتی به سازمان دارایی و مالیات
 • بدهی کارمندان وحقوق معوقه آنان
 • بدهی در قبال امور بیمه ای

صورتجلسه انحلال

از زمانی که جهت صورتجلسه  انحلال شرکت، جلسه سهامداران برگزار می شود ۳ روز فرصت می باشد تا به اداره ثبت شرکت ها اطلاع داده شود .اگر در این ۳ روز به اداره ثبت اعلام نشود صورتجلسه انحلال رد می شود. برای بررسی های بدهی های شرکت بهتر است از افراد متخصص این زمینه استفاده شود .

این فرد متخصص که مدیر تصفیه شرکت نامیده می شود و توسط اعضای هیئت مدیره تعیین می گردد.و وظیفه او بررسی بدهی های شرکت می باشد . از زمانی که شرکت انحلال می شود به مدت یک ۱ سال زمان داده می شود تا مدیر تصفیه شرکت بدهی های شرکت را پرداخت نماید .اگر در طی این مدت مدیر تصفیه نتواند همه بدهی ها را تصفیه کند بایدبه صورت کتبی درخواست بدهد زمان تعیین شده تمدید شود . در برخی مواقع بدلیل طولانی شدن مدت زمان بررسی حساب ها ،سهامداران شرکت تصمیم می گیرند  تا مدت زمان خدمت مدیر افزایش دهندتا وی بتواند گزارش و پرداخت های خود را تکمیل کند.

زمانی که شرکت انحلال یافت ،مدارک انحلال شرکت به اداره ثبت شرکت ها فرستاده می شود .این مدارک و اوراق انحلال به مدت ۱۰ سال در این اداره بایگانی شده و نگهداری می شود .

انواع انحلال شرکت

تمامی شرکت ها اعم از  شرکت های سهامی خاص , مسئولیت محدود , نسبی , تضامنی , موسسات غیر تجاری  می توانند دچار  انحلال شوند .در ادامه به چند مورد از دلایل انحلال شرکت ها پرداخته می شود :

انحلال اجباری شرکت

زمانی که شرکتی ورشکسته شود و حکم ورشکستگی آن صادر گردد منحل می گردد به این نوع از انحلال انحلال اجباری گفته می شود .این تنها موردی از انحلال است که برای آن حکم دادگاه نیاز نمی باشد ..بلافاصله بعد از حکم ورشکستگی شرکت می توان به انحلال شرکت اقدام نمود .طبق ماده ۱۴۱ لایحه اصلاح قانون تجارت بلافاصله بعد از اعلام ورشکستگی ،مجمع عمومی صاحبان سهام تشکیل  می شود و سرمایه شرکت یکسان سازی می شود .

 • موضوع شرکت : موضوع شرکت دومین دلیل  برای انحلال شرکتها می باشد. در مواقعی تشکیل شرکت بدلیل انجام موضوعی می باشد .زمانی که شرکت به هدف از پیش تعیین شده خود رسید  یا رسیدن به هدفش غیر ممکن شد ،اعضای هیئت مدیره می توانند رای به انحلال شرکت بدهند .
 • زمان شرکت : مورد دیگر از موارد انحلال مربوط به مدت زمان معینی است که جهت فعالیت شرکت در زمان تاسیس درنظر گرفته می شود .اگر این مدت زمان قبل از پایان آن تمدید نشود شرکت منحل می شود و به این روش انحلال زمان شرکت می گویند.
 • حکم دادگاه : در زمانی که دادگاه حکم به انحلال شرکت بدهد نیز باید نسبت به انحلال شرکت اقدام نمود .
 • فوت یکی از شرکاء : اگر در زمان تاسیس شرکت در اساسنامه آورده شده باشد که در صورت فوت یکی از شرکا شرکت باید منحل شود ،عمل به آن ضرورت دارد.

انحلال اختیاری شرکت

انحلال شرکت به صورت اختیاری در دو صورت اتفاق می افتد :

 1. تصمیم شرکاء : اگر عده ای از شرکا که سهم الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه شرکت است ،تصمیم به منحل کردن شرکت را بگیرند نوعی از انحلال اختیاری شرکت می باشد .
 2. رای صاحبان سهام : در مواردی نیز در مجامع عمومی صاحبان سهام رای به انحلال شرکت می دهند .البته دلایل زیادی برای این نوع از انحلال وجود دارد.

مدارک مورد نیاز

اگر به هر دلیلی تصمیم بر حذف شرکت یا موسسه غیر تجاری را دارید می توانید مدارک زیر را به موسسه ثبت شرکت ایوبی ارائه داده و در انجام این کار مهم از موسسه ما کمک بخواهید :

 • تعیین زمان جلسه ایبا حضور کلیه سهامداران و یا شرکاء و بازرسین.
 • وکالتنامه شخص حقوقی از سهامداران در صورت غیاب شخص حقوقی
 • الزام به وجود سربرگ شرکت در جلسه.
 • مدارک شناسایی سهامداران شرکاء و بازرسین شرکت (شناسنامه و کارت ملی یا کارت هوشمند)
 • مدارک شناسایی شرکت مورد نظر (اساسنامه – اظهارنامه – شرکتنامه – روزنامه رسمی تاسیس – روزنامه رسمی آخرین تغییرات و میزان سهام و سرمایه سهامداران و شرکاء)
 • وجود مهر شرکت مورد نظر در جلسه.
 • امضاء وکالتنامه وکیل در صورت احتیاج به وکیل.
 • مدارک هویتی مدیر تصویه و کد پستی محل تصویه شرکت.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *