آیا ثبت برند و علامت تجاری هردو به یک معنی می باشد؟

در اصطلاح عامیانه زمانی که از ثبت برند و علامت تجاری سخن به میان می آید تصور عموم جامعه این است که این دو به یک معنی هستند و کاربرد های یکسانی دارند .اما آیا واقعا ثبت برند و علامت تجاری هردو به یک معنی می باشند ؟در جواب باید گفت خیر .ثبت برند وعلامت تجاری در اکثر اوقات یکجا بکار می روند اما معانی مختلف و کاربردهای متفاوتی دارند .برند یعنی یک نام ،نشانه ،علامت ،عبارت یا ترکیبی از این ها که با هدف متمایز کردن کالای شما با سایر کالاهای موجود به کار می رود .درحالی که علامت تجاری نشانه های هستند که برای معرفی کالا و محصولات صنعتی یا خدماتی از لحاظ کیفیت و ضمانت جنس آنها مورد استفاده قرار می گیرد .این علائم می تواند شامل نقش، تصویر یا کلمه باشد .

ثبت برند

ثبت برند تجاری شرکت

طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌ ، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

علامت : به هر نشان قابل رؤيتی كه توانایی متمایز نشان دادن كالاها يا خدمات اشخاص حقيقی يا حقوقی را از هم  داشته باشد ،نشان گفته می شود .

علامت جمعی :  نشان قابل رويتی است كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفی می شود وتوان آن را دارد که مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا يا خدمات اشخاص حقيقی و حقوقی را كه از اين نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی که در حال استفاده هستند، متمايز سازد.
نام تجاری: هر شجص حقیقی یا حقوقی  برای نمایش داده شدن و متمایز نشان دادن خود دارای اسم يا عنوانی است كه معرف و مشخص‌ كننده شخص حقيقی يا حقوقی می باشد که به آن نام تجاری گفته می شود .

چرا برند را ثبت کنیم ؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید تعریف جامع وکاملی را از علامت تجاری یا برند بیان کنیم .علامت تجاری یا برند ثبت در واقع متمایز کننده و ملاک تشخیص خدمات ارائه شده یا کالا های تولیدی توسط شخص حقیقی از افراد یا موسسات حقوقی می باشد .در دنیای امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش تعداد عرضه کنندگان کالاها و خدمات ،رقابت در بازار عرضه بیشتر شده است بنابرین تعدادی از افراد نیز هستند که تمایل دارند خدمات و کالاهای جدید و منحصربفردی را عرضه کنند .در بازر رقابت امروزه برای اینکه بتوان تعداد مشتریان بیشتری را بتوان جذب کرد علاوه بر تنوع اجناس زیبایی آنها استفاده از یک نام تجاری یا علامت تجاری خوب لازمه داشتن کار پردرآمد و موفق است.  نام تجاری و یا علامت تجاری در واقع معرف اصلی افراد و کمپانی ها می باشد .

از دیگر مزایای نام تجاری یا همان برند برای افراد استفاده کننده این می باشد که محصولات قابل عرضه یا خدمات انجام شده این افراد بوسیله این علامت تجاری از سایر عرضه کنندگان این کالاها متمایز و خاص می شود . در برخی موارد افرادی هستند که می خواهند با جعل برند های معروف  محصولات یا خدمات خود را عرضه کنند که در این گونه مواقع شخص صاحب برند می تواند در مراجع ذیصلاح شکایت نماید.

فردی که دارای نام تجاری و علامت تجاری خاص می باشد می تواند ابتدا نام تجاری خود را به ثبت برساند  سپس برای معرفی هرچه بیشتر محصولات و خدمات خود علامت تجاری یا برند خود را نیز به ثبت برساند تا این علامت تجاری بر روی محصولتت یا خدمات صاحبش درج شود . با درج این علامت تجاری محصول مورد نظر ، بیشتر در خاطر متقاضیان قرار خواهد گرفت .

مزایای ثبت برند و علامت تجاری

افرادی که محصولات خاصی را عرضه می کنند یا خدماتی را به متقاضیان می دهند برای رسیدن به موفقیت در کارهایشان و رسیدن به نتیجه مطلوب سالهای سال تلاش می کنند و زمانی که برای خود نام و معروفیتی به دست می آورند افراد سودجویی با استفاده از نام آنها کالاها و خدمات بی کیفیت به مردم ارائه داده  و سالها تلاش این عرضه کنندگان را پایمال می کنند .استفاده از علامت تجاری منحصر بفرد و ثبت برند جلوی این سوء استفاده را برای افراد سود جوی متقلب می گیرد و زمینه ایجاد اینگونه سو استفاده ها را کم می کند .

مزایای ثبت علائم تجاری

در ادامه چند مورد دیگر از مزایای ثبت علائم تجاری را بیان خواهیم کرد  :

 • ثبت علائم تجاری به عرضه کنندگان کمک می کند که بتوانند  محصولاتشان را از یکدیگر تشخیص دهند .
 • یکی از ابزارهای تبلیغاتی و راه های رسیدن به موفقیت در انجام هر کاری داشتن یک علامت تجاری معتبر می باشد.
 • داشتن یک علامت تجاری خاص علاوه بر مزایای ذکر شده حتی می تواند منبع درآمد مستقیم برای صاحب علامت نیز باشد.
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 • اجازه استفاده از آن‌ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 • جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 • ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار باشند
 • شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 • می توان توسط یک برند مشهور وام دریافت کرد.

مدارک لازم جهت ثبت برند و علامت تجاری

۱-  مدارک لازم ثبت برند و علامت تجاری برای اشخاص حقیقی

 • شناسنامه و کارت ملی صاحبان امتیاز برند و علامت تجاری.
 • نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویری از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ۶*۶ سانتی متر باشد.
 • جهت ثبت علامت تجاری یا برند  داشتن مجوزی مانند جواز کسب و یا جواز تاسیس و یا پروانه بهره برداری  نیاز می باشد.
 • به همراه داشتن کارت بازرگانی برای برند و علامت تجاری که لاتین یا فاقد معنی باشد.
 • در مرحله آخر جهت تائید اوراق و مدارک و ارائه آن به موسسه مراجعه به دفتر اسناد رسمی .

۲- مدارک لازم ثبت برند و علامت تجاری برای اشخاص حقوقی

 • کپی مدارک شناسایی (کارت ملی یا کارت هوشمند و شناسنامه) برای اعضای هیئت مدیره
 • مدارک هویتی شرکت یا موسسه که شامل اساسنامه – تقاضانامه تاسیس – شرکتنامه – روزنامه رسمی تاسیس – روزنامه رسمی آخرین تغییرات از جمله تعیین سمت امضاء بازرسین می باشد.
 • نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ۶*۶ سانتی متر.
 • مجوز مربوطه مرتبط (جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری)
 • در صورتی که علامت به صورت لاتین و یا فاقد معنی باشد ارائه کارت بازرگانی الزامی می باشد.
 • و در اتمام کار مدیر عامل و افراد صاحب امضاء  باید با مراجعه به دفتر اسناد رسمی ، اوراق و مدارک را تایید کنند وسپس به موسسه ارائه دهند .

علائم تجاری و برند چه مدت زمانی اعتبار دارند ؟

علامت تجاری و برند ۱۰ پس از طی مراحل ثبت  به مدت ۱۰ سال  از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت  اعتبار دارند . پس از پایا این مدت زمان و و پایان مدت اعتبار در صورت درخواست مجدد مالک و پس از پرداخت هزینه تمدید  اعتبار آن به مدت ۱۰ سال دیگر تمدید می شود .در صورتی که هزینه تمدید اعتبار علائم تجاری و برند به موقع پرداخت نشود  یک مهلت ارفاقی ۶ ماهه که از پایان دوره شروع می شود  برای فرد یا اشخاص حقوقی در نظر گرفته می شود که در این مدت باید هزینه تمدید  و همچنین جریمه تأخیر پرداخت شود . به نفع اشخاص حقیقی و حقوقی است که در مدت زمان اولیه هزینه تمدید پرداخت شود در صورتی که از مهلت قانونی فراتر رود باید  مبلغی در حدود دو برابر مبلغ تمدید پرداخت نمایند .

چگونگی نقل و انتقال علامت تجاری و برند

در مورد چگونگی نقل وانتقال علامت تجاری و برند قانون جامع و مشخصی تعیین شده است .زمانی که شخص یا موسسه ای بخواهد علامت تجاری و برند خود را به فرد یا موسسه دیگر انتقال دهد بایستی به صورت کتبی این انتقال ثبت شود تا هیچ شک شبهه ای برای اشخاص ثالث در مورد انتقال آن ایجاد نشود .نحوه این انتقال باید  بوسیله نامه و یک درخواست بطور کتبی توسط مالک علامت تجاری و برند به اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت صنعتی  انجام شود.همه این تغییرات و انتقال علامت تجاری و برند به پرداخت هزینه  انتقال نیاز دارد . اگر فردی بخواهد تنها بخشی از علامت تجاری و برند خود را به دیگری واگذار کند علاوه بر انجام مراحل بالا باید اظهارنامه جداگانه ای را هم تنظیم نماید.

چرا باید علامت تجاری ثبت شود ؟

در ادامه چند مورد از دلایلی را که به موجب آنها باید علامت تجاری و برند  ثبت شود را بیان خواهیم کرد :

 • ثبت علائم تجاری موجب هر چه بیشتر شناخته شدن علامت تجاری و برند شده و تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • به شرکت ها این امکان را می دهد تا بتوانند محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها هستند.
 • اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از حق امتیاز ها می باشند.
 • جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی هستند.
 • ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار باشند.
 • با داشتن علامت تجاری و برند شرکت ها بیشتر ذوق پیدا می کنند تا در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 • در دریافت وام به شخص مالک کمک می کنند.

علائم تجاری قابل ثبت

عکس،تصویر، رنگ، حرف یا حروف، ترسیمات، عدد، برچسب و یا ترکیبی از این ها که یک محصول را از سایر محصولات مشابه جدا می کند علامت تجاری نامیده می شود. در برخی کشورها‌، از شعارهای تبلیغاتی نیز می توان به عنوان علامت تجاری استفاده کرد. و در ادارات ملی ثبت علائم تجاری به عنوان علامت تجاری ثبت می‌شوند. تعداد روز افزون کشورها اجازه می‌دهند شکل‌هائی از علائم تجاری که قبلاً مرسوم نبوده‌اند نیز ثبت شوند مانند رنگ‌ها، علائم سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی کالاها)، نشان‌های قابل شنیدن (صداها) یا نشان‌های قابل استشمام (بوها).

البته انتخاب برند سختی هایی نیز دارد و در برخی کشور ها برای ثبت علامت تجاری محدودیت هایی وجود دارد. بیشتر علائمی ثبت می شوند که به صورت گرافیکی و قابل رؤیت باشند.

کدام علامت های تجاری و برند ها غیر قابل ثبت هستند؟

واژه های عام جهت ثبت علامت تجاری و برند  مناسب نمی باشند :

برای مثال اگر قصد دارید علامت تجاری و برندی با نام «میز» را ثبت کنید باید از آن منصرف شوید چون واژه  «میز» واژه عام می باشدو ثبت ان به عنوان علامت تجاری و برند ممکن نیست .

واژه های توصیف کننده قابل ثبت برای علامت تجاری و برند نمی باشد :

این گونه وازه ها نیز برای ثبت علامت تجاری و برند مناسب نیستند و در تجارت تنها برای توصیف محصول به کار می روند مانند وازه توصیفی  «شیرین» که برای «شکلات» به کار می رود . موسسه حقوقی ثبت ناب با راه حل هایی جامع و کاملی شمارا در حل این مشکل یاری می کند .

نمی توان از علائم گمراه کننده ( فریب دهنده ) برای ثبت علامت تجاری و برند استفاده کرد  :

علائم تجاری گمراه کننده به علامت هایی گفته می شود که مصرف کننده را نسبت به ماهیت ٫‌ کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول فریب می دهد. همچنین علائمی که دور از نظم عمومی و اخلاق حسنه و مذهب می باشند نیز برای ثبت علامت های تجاری و برند مناسب نمی باشند.

برای ثبت علامت های تجاری و برند ها نمی توان از پرچم ها و نشانه های سلطنتی استفاده کرد :

از دیگر علامت هایی که قابل ثبت نیستند می توان به پرچم ها و نشان های سلطنتی ٫ علائم رسمی دولت و نشان کشور ها و سازمان های بین المللی که نمونه آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPE) اعلام شده است می توان اشاره کرد .

طبق ماده ۳۲ قانون علامت در موارد زیر قابل ثبت نیست‌:

 1. نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد.
 2. خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
 3. مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند.
 4. عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 5. عین یا به طرز گمراه‌کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌.
 6. عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
 7. همانند نمادی باشد که قبلاً برای محصولی دیگر به ثبت رسیده باشد. همچنین تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب شود.

مدت اعتبار قانونی علائم تجاری ثبت شده

بهتر است بدانید مدت اعتبار ثبت یک برند ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد. البته صاحب برند می تواند به صورت متوالی با پرداخت هزینه ده سال، ده سال ثبت برند خود را تمدید کند. لازم به ذکر است یک مهلت ارفاقی شش ماهه که از پایان دوره شروع می‌شود، برای پرداخت هزینه تمدید، با پرداخت جریمه تأخیر، درنظر گرفته می‌شود.

هزینه ثبت برند و علامت تجاری

در ادامه در مورد هزینه های پرداخت شده در زمان ثبت علامت تجاری یا برندی بحث خواهیم کرد:

در مرحله اول ثبت برند و علامت تجاری: ابتدا باید ثبت نام حساب کاربری و درخواست اقرارنامه را انجام داد .

سپس برای هر نام بصورت جداگانه، اظهارنامه علامت تجاری را ثبت و تنظیم کرد .

زمانی که تاییده ای مبنی بر پذیرفتن نام درخواستی و بلامانع بودن از نظر مشابهت و مغایرت از سوی اداره ثبت آمد، ادامه کار مقدور می باشد.

در مرحله دوم که بعد از تائید اداره مالکیت معنوی شروع می شود مراحل زیر انجام می شود :

 • پرداخت حق الوکاله وکیل.
 • پرداخت روزنامه تقاضا برند و علامت تجاری.
 • پرداخت روزنامه رسمی.
 • پرداخت حق الثبت و حق التمبر گواهینامه برند.
 • دریافت گواهینامه یا تصدیق برند و علامت تجاری ثبت شده و انحصار ۱۰ ساله علامت تجاری بعد از پرداخت هزینه مقرر شده .

اگر می خواهید علامت تجاری یا برندی را به ثبت برسانید می توانید با مراجعه به موسسه ثبت ناب از همکاران مشاور ما در طی این مراحل کمک بگیرید .برای این کار ابتدا فرمی را که برای ثبت اولیه در نظر گرفته شده است را تکمیل و به همراه  مدارک شناسایی خود به آدرس ایمیل موسسه ما بفرستید تا  در سریعترین زمان و بهترین کیفیت برند و علامت تجاری شما به ثبت برسد. با مطالعه طبقات برند و علامت تجاری ،نیاز است که طبقه برند و علامت تجاری خود را مشخص نمایید.

نکته بسیار مهم در مورد ثبت بین المللی برند

امروزه تبلیغات گسترده ای در خصوص ثبت بین المللی برند وجود دارد که شایعه ای بیش نیست .ثبتی به عنوان ثبت بین المللی یکپارچه  وجود ندارد . همه این تبلیغات در جهت  سوء استفاده های احتمالی وبی پایه واساس می باشند .همکاران ما در موسسه ثبت ناب به همه افرادی که قصد ثبت علامت تجاری و برند را دارد توصیه می کنند با کمک گرفتن از وکلای موسسه ثبت ناب ،به دور از عوامل متقلبانه در جهت هدف خود اقدام کنند .