ثبت شرکت سهامی عام | راهنمای جامع ثبت شرکت سهامی عام + مدارک و هزینه

شرکت سهامی عام

شرکت ها در لحاظ نوع سرمایه به ۲ گروه تقسیم می شود: شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام. ما در این مقاله به توضیح شرکت سهامی عام و تمامی شرایط مربوط به آن می پردازیم. به شرکتی که ۳۰ درصد از سرمایه آن از طریق فروش سهام به مردم تأمین می شود شرکت سهامی عام گفته می شود. توجه کنید که سهامداران شرکت قادر به خرید سهام نیستند.

می توان گفت شرکت های سهامی عام شرکت هایی هستند که قسمتی از سرمایه خود را از طریق مردم تأمین می کنند و فعالیت های بسیار متنوع و گسترده ای دارند. به دلیل این که قیمتی از سهام این شرکت ها از طریق بورس به مردم فروخته می شود برای ثبت این شرکت ها باید مجوز از بورس، بانک مرکزی دریافت کنید.

طبق قانونی که در سال ۱۳۹۵ تصویب شد برای خرید و فروش سهام شرکت‌های سهامی عام نیازی به پرداخت ۴ درصد مبلغ نقل و انتقال به دارایی نمی باشد.

ثبت شرکت سهامی عام

برای چه کار هایی اقدام به ثبت شرکت سهامی عام می کنیم ؟

– احداث کارخانه

– احداث سد

– احداث پروژه های راه‌سازی

– صنایع بزرگ مثل فولاد . سیمان . خودروسازی

– صنایع پتروشیمی

– تأسیس بانک

– مشارکت در طرح های عمرانی مختلف

در کنار اسم شرکت حتماً باید عبارت‌٬٬سهامی عام٬٬ درج شود و در تمامی اوراق و اسناد شرکت از جمله اساسنامه , اوراق سهام , سربرگ ها , مهر و دیگر برگه ها نام شرکت به همراه عبارت سهامی عام به صورت واضح و خوانا نوشته شود.

برخی از شرایط ثبت شرکت سهامی عام

برای تاسیس شرکت سهامی عام حداقل ۵ نفر نیاز می باشد این تعداد می تواند بیشتر باشد ولی کمتر از ۵ نفر قابل قبول نمی باشد.

تمامی شرکا به سن قانونی رسیده باشند یعنی ۱۸ سال را تمام کرده باشند.

سرمایه مورد نیاز برای تأسیس شرکت سهامی عام ۵/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال است. می تواند از این مقدار بیشتر باشد ولی کمتر ممکن نیست.

تمامی شرکا و سهام داران به میزان سرمایه ای که در شرکت دارند در برابر خدمات و بدهی های شرکت مسئولیت دارند.

همان طور که در مطالب فوق گفته شد قسمتی از سرمایه شرکت سهامی عام از طریق مردم تأمین می شود به این صورت که مردم با خرید سهام شرکت بخشی از مالکیت ان را بر عهده می گیرند. بر این اساس فردی که سهام خریده به مقدار سهامی که دارد در مقابل سود و زیان شرکت شریک می شود.

سرمایه اولیه

در ابتدای کار مؤسسین شرکت باید میزان ۲۰ درصد از کل سرمایه را خودشان تعهد کنند که از این ۲۰ درصد به میزان ۳۵ درصدش را به صورت نقدی در حسابی به نام شرکت که نزد بانک افتتاح کرده اند به مدت زمان ۱ هفته الی ۱۰ روز تودیع کنند و رسید آن را به همراه سایر مدارک لازم تسلیم مرجع ثبت شرکت‌ها نمایند.( پس از گذشت مدت زمان ذکر شده این مبلغ توسط شرکا و مؤسسین شرکت قابل برداشت و استفاده می باشد . )

پس از این کار طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام شرکت را به همراه اظهارنامه ای که ضمیمه ی اساسنامه ی شرکت است تهیه می کنند. بهتر است بدانید برای انجام پروژه های بزرگ و طرح های عظیم که افراد به سرمایه زیادی نیاز دارند شرکت سهامی عام بهترین گزینه برای تأمین سرمایه کار می باشد.

از این شرکت در موارد دیگر مانند به رسمیت شناخته شدن در بورس نیز استفاده می شود زیرا افرادی که می خواهند وارد بازار بورس شوند و عضویت آن را بگیرند باید به شکل یک شرکت سهامی عام حضور پیدا کنند.

برای ثبت شرکت سهامی عام چه مدارکی مورد نیاز می باشد؟

– کپی شناسنامه مؤسسین

– کپی کارت ملی مؤسسین

– ۲ نسخه اظهارنامه ی شرکت

– ۲ جلد طرح اساسنامه شرکت

– ۲ نسخه طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام

– ارائه ی گواهی بانکی مبنی بر تودیع ۳۵ درصد از سرمایه شرکت در بانک

– ۲ نسخه صورت جلسه ی مجمع عمومی مؤسسین

– ۲ نسخه صورت ‌جلسه ی هیئت مدیران ( تعداد اعضای هیئت مدیره نباید از ۵ نفر کمتر باشند )

– آگهی دعوت مجمع عمومی مؤسسین و روزنامه تعیین شده

– اخذ و ارائه ی مجوزهای لازم از نهاد های مربوطه

در بیشتر مواقع اشخاصی که قصد ثبت شرکت سهامی عام را دارند ابتدا یک شرکت سهامی خاص ثبت می کنند و سپس آن را به شرکت سهامی عام تبدیل می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *