کاهش سرمایه شرکت , راهنمای مراحل کاهش سرمایه شرکت ها

همانگونه که موضوع افزایش سرمایه شرکت بسیار حائز اهمیت می باشد ، کاهش سرمایه شرکت نیز به نوبه خود موضوع بسیار مهمی می باشد. مدیران شرکت باید در رابطه با موضوع کاهش سرمایه شرکت اطلاعات جامع و دقیقی داشته باشند.

اگر شما هم جزو آن دسته از مدیرانی هستید که به دنبال کاهش سرمایه شرکت خود می باشید؟ و یا خواهان کاهش سرمایه شرکت به صورت اختیاری و در زمان دلخواه خود هستید. و در رابطه با کاهش اجباری سرمایه شرکت سهامی اطلاعات کافی ندارید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با موضوع کاهش سرمایه شرکت مفصل صحبت کنیم.

کاهش سرمایه شرکت

انواع کاهش سرمایه شرکت

بسیاری از شرکت ها به دلیل وضعیت اقتصادی بد کشور به دنبال کاهش سرمایه شرکت در بخش های مختلف فعالیت خود می باشند. از این رو فراگیری راه های لازم برای کاهش سرمایه شرکت برای مدیران ضروری می باشد.

کاهش سرمایه شرکت به دو شکل قابل انجام می باشد:

  • کاهش اختیاری سرمایه شرکت
  • کاهش اجباری سرمایه شرکت

هر کدام از شرکت هایی که خواهان کاهش سرمایه هستند، با توجه به شرایطی که دارند، یکی از این دو روش را برمی گزینند. هر کدام از این دو روش ها قوانین و مقررات خاصی دارند. قبل از انتخاب هر کدام از این روش ها بهتر است ابتدا با چگونگی کاهش سرمایه آشنا شده و سپس نسبت به کاهش سرمایه اقدام کنید.

کاهش اختیاری سرمایه شرکت

کاهش اختیاری سرمایه شرکت زمانی قابل انجام می باشد که؛ شرکا و سهامداران بیش از نیاز شرکت سرمایه گذاری کرده باشند. یعنی شرکت مذکور به سرمایه ای کمتر از سرمایه ی فعلی نیاز دارد. از این رو سهامداران می توانند بخشی از سرمایه خود را مسترد نمایند، که به این حالت کاهش اختیاری سرمایه شرکت گفته می شود. در این نوع کاهش سرمایه هر کدام از شرکا و سهامداران به درصد سرمایه گذاری که کرده اند، بخشی را طلب می کنند.

لازم به ذکر است که؛ حداقل سرمایه شرکت های سهامی عام ۵ میلیون ریال و شرکت های سهامی خاص ۱ میلیون ریال می باشند. و اگر سرمایه این شرکت ها از این مقادیر کمتر باشد، شرکت ها موظف به افزایش سرمایه شرکت هستند.

کاهش اختیاری سرمایه شرکت چگونه انجام می شود؟

کاهش اختیاری سرمایه شرکت با کاهش مبلغ اسمی هر سهم قابل انجام می باشد. سهام قبلی و گذشته شرکت باطل شده و شرکت ،سهام جدید با ارزش اسمی کمتری خواهد داشت که این سهام بین سهامداران توزیع می شود. درجلسه ی کاهش اختیاری سرمایه ،صورت جلسه ای از سهام های قدیمی و جدید تنظیم شده و به اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود. هیچ راهی به غیر از کاهش مبلغ اسمی، توزیع و تقسیم دوباره بین سهامداران وجود ندراد.

کاهش اختیاری سرمایه شرکت قوانین و مقرراتی دارد که در صورت عدم رعایت آن ها شرکت بین ۲۰ هزار ریال تا ۲۰۰ هزار ریال باید جریمه بپردازد.

مهم ترین قوانین ناظر بر کاهش سرمایه اختیاری عبارتند از:

  • حقوق سهامداران باید به صورت متساوی رعایت شود.
  • شرکت باید تا ۴۵ روز بعد از تشکیل مجمع عمومی، صورت جلسه مربوط به کاهش سرمایه شرکت را ارائه دهد.
  • کاهش اختیاری سرمایه شرکت باید در روزنامه کثیر الانتشار آگهی شود، در غیر اینصورت شرکت موظف به پرداخت جر یمه طبق قوانین خواهد بود.

کاهش اجباری سرمایه شرکت

روش دیگر کاهش سرمایه شرکت، کاهش اجباری سرمایه شرکت می باشد که خود به دو روش قابل انجامم ی باشد.

در این روش زمانی که سهامداران سرمایه مذکور در اساسنامه را در تاریخ ذکر شده پرداخت نکنند، هیئت مدیره می تواند کاهش اجباری سرمایه شرکت را درخواست کند. کاهش اجباری سرمایه در این روش با مراجعه به دادگاه و ارائه ی صورتجلسه ی به ثبت رسیده انجام می شود. و سرمایه ی مورد نیاز دوباره در اساسنامه به ثبت می رسد. شرکت ها برای پیشگیری از مواجه شدن با این مشکل می توانند قبل از تصویب و صدور اساسنامه سرمایه شرکت از سهامداران و شرکاء را اخذ کنند. هیئت مدیران شرکت مطابق با ماده ۳۳ لایحه اصلاحی می توانند مقدار و مبلغ سرمایه در اساسنامه شرکت را اصلاح کنند.

در روش دوم، زمانی که شرکت در طول سال های فعالیت با ضرر و زیان زیادی روبه رو شود، به گونه ای که حداقل نصف سرمایه اش از بین برود، کاهش سرمایه شرکت با رعایت اصول قوانین ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قابل انجام می باشد.این اقدام مانع از انحلال شرکت می شود.

انواع کاهش سرمایه

چگونگی کاهش اجباری سرمایه شرکت

کارهای مربوط به کاهش اجباری سرمایه شرکت همانند کاهش اختیاری سرمایه می باشد. یعنی سرمایه از ارزش اسمی سهام ها کاهش می یابد. آگهی کاهش سرمایه شرکت باید در روزنامه رسمی کشور چاپ شود.

برای به ثبت رساندن کاهش اجباری سرمایه شرکت باید نسخه ی از صورتجلسه قدیم و جدید به همراه آگهی روزنامه به دادگاه ارائه شود تا کاهش سرمایه مطابق با بررسی های صورت گرفته انجام شود. سهامداران می توانند با به همراه داشتن نمونه های از سهام قدیمی و جدیدی سهم خود را از میزان سرمایه اولیه شرکت مشخص کنند.

اکثر شرکت ها برای جلوگیری از انحلال شرکت خود و اعلام ورشکستگی از این روش استفاده می کنند، تا با کسب سود بیشتر دوباره به دنبال افزایش سرمایه شرکت خود باشند.

شروع انجام این کار چگونه است؟

داشتن اطلاعات کافی از مراحل و اصول مربوط به کاهش سرمایه شرکت بسیار حائز اهمیت می باشد، چرا که نبود اطلاعات کافی و عدم توجه به این اصول ممکن است منجر به انحلال شرکت شود و مشکلات زیادی برای مدیران و صاحبان شرکت ها به وجود آورد. کاهش سرمایه شرکت موقتی می باشد و مدیران بعد از بهبود وضعیت شرکت می توانند به دنبال افزایش سرمایه شرکت باشند.

اگر شما هم به تازگی شرکتی تاسیس کرده اید و به دنبال کاهش سرمایه شرکت هستید و در این رابطه دچار سردرگمی و استرس شده اید، می توانید با همکاران ما در موسسه ثبتی تماس حاصل فرمایید. موسسه ما یکی از پیشروترین موسسات در این زمینه می باشد. همکاران ما در رابطه با این موضوع اطلاعات کافی در اختیار شما قرار می دهند. شما با برون سپاری این فرآیند به موسسه ثبت شرکت ما می توانید از دغدغه های مربوط به این کار آسوده شوید و با اطمینان خاطر آن را به ما بسپارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *