گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE مدرک مهمی برای کلیه شرکت های پیمانکاری می باشد . این شرکت ها در مواقعی که می خواهند در پروژه های دولتی و یا غیر دولتی شرکت نمایند باید گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاری را به همراه داشته باشند . شرکت های پیمانکاری که در مناقصات دولتی شرکت می کنند در ابتدای ثبت نام یک سری مدارک باید به اداره مربوطه تحویل دهند .یکی از این مدارک مهم صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE می باشد .

این مدرک پیمانکاری در کنار سایر مدارک مانند : رتبه بندی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، تاییدیه وزارت کار، کارت پیمانکاری و … از مدارک اصلی برای ثبت نام در مناقصه های دولتی می باشد .

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران از سوی نهاد وزارت کار و تامین اجتماعی و انجمن صنف و مسئولین ایمنی و بهداشت به پیمانکارانی اهدا می شود که دوره های آموزشی ایمنی را طی کرده باشند و موفق به اخذ این گواهینامه شوند . متاسفانه برخی از پیمانکاران هستند که بی توجه به اخطارهای وزارت کار اقدام انجام پروژه های مختلف بدون نظارت و فراهم آوردن مسایل ایمنی و سلامت محیط کار، جان کارگران و سلامتی آنها را به خطر می اندازند . این بی احتیاطی ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد . پیمانکاران باید به این نکته توجه کنند که ایمنی در کار و حفظ جان کارکنان یکی از وظایف آنهاست .

پیمانکاران می توانند با رعایت اصول ایمنی و به کار گرفتن صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE محیطی امن و ایمن را برای کارکنان فراهم آورده و از بروز خطرات احتمالی که ممکن است جان کارگران را به خطر بیاندازد ،جلوگیری نمایند .

شرایط اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

شرکت های پیمانکاری که می خواهند صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE رااخذ نمایند شرایط خاصی را باید داشته و رعایت نمایند . این شرایط عبارتند از :

 • شرکت های پیمانکاری متقاضی حتما از قبل باید صلاحیت پیمانکاری ( رتبه بندی سازمان مدیریت ) را دریافت کرده باشند .
 • این شرکت ها باید کارگاه فعال و مناسبی را نیز داشته باشند که از نظر ایمنی کار و بهداشت محیط مورد تایید باشد .
 • همچنین این شرکت ها موظف می باشند مقررات وزرات کار که شامل :دارابودن کد کارگاهی برای دفتر مرکزی و کارگاه وهمچنین بیمه پرسنل می باشد را رعایت کنند .
 • یکی دیگر از شرایط اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE معرفی یک نفر مدیر عامل می باشد . این شخص باید حداقل مدرک دیپلم را دارا باشد .همچنین گذراندن یک دوره ۱۶ ساعته برای شخص مدیر عامل ضروریست . معمولا این دوره های آموزشی توسط کانون انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار برپا می شود .
 • داشتن یک نفر مسئول ایمنی که مسئولیت ۱۸ الی ۲۵ کارگر را برعهده خواهد داشت و دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی در یکی از رشته های فنی مهندسی می باشد ،یکی دیگر از شرایط اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE می باشد .
 • فردی که مسئول ایمنی شرکت می شود باید تمام دوره های آموزشی ایمنی را طی کرده و مدرک قبولی را اخذ نماید ضمنا این شخص همیشه و به صورت تمام وقت باید در شرکت حضور داشته و فعالیت نماید .

دوره های آموزشی که مسئول ایمنی باید در آنها شرکت نماید عبارتند از :

دوره آموزشی اول که طول مدت زمان آم معمولا ۱۶ ساعت می باشد و موضوع آموزشی آن شناسایی خطرات احتمالی و ارزیابی ریسک ها است . این دوره آموزشی توسط کانون انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار برگزار می گردد .فردی که متقاضی مسئول ایمنی کارگاه است اگر در این دوره با موفقیت قبول شود می تواند در دوره دوم آموزشی نیز شرکت نماید . طول مدت زمان برگزاری دوره دوم۴۰ ساعت می باشدو این آزمون توسط وزارت کار برگزار می شود .

در پایان دوره آزمونی از فرد گرفته می شود و در صورت قبولی فرد مدرک می گیرد . نکته مهم این است که اگر فرد در هر کدام از این دوره ها نتواند نمره قبولی را کسب نماید،مجدد باید در کلاس های آموزشی شرکت نماید .

در برخی از شرکت ها نحوه پذیرش و دوره های آموزشی مسئول فنی و برخی از کارگران متفاوت می باشدمثلا در سازمانی که در یکی از رشته های نیرو، گاز و یا نفت مشغول فعالیت می باشد مسئول فنی و کارگران باید دوره آموزشی ۱۶ ساعته را با عنوان شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک ها طی نمایند و نمره قبولی کسب کنند . این آزمون معمولا توسط کانون انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار برگزار می گردد و مسئولیت کامل برگزاری آن بر عهده این سازمان ها است .

اگر در رتبه بندی و گرید شرکت ها ،شرکتی باشد که موضوع فعالیتش جز موارد ذکر شده در بالا نباشد در این صورت حداقل باید ۵ الی ۷ نفر از کارگران شرکت در دوره ذکر شده شرکت نمایند . انتخاب این کارگران به عهده شرکت متقاضی می باشد .

اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران

مدارک لازم جهت اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران HSE

جهت اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران شرکت باید مدارکی را به سازمان کار تحویل دهد . این مدارک عبارتند از:

 • مدارک شرکت متقاضی اعم از : اساسنامه، روزنامه های رسمی،شرکت نامه ، تقاضانه ، اظهارنامه
 • مدارک هویتی سهامداران شرکت و همچنین هیئت مدیره و مسئولین ایمنی و تمامی کارگران شاغل
 • ارائه اظهارنامه مالیاتی
 • مدارک ثبت کد اقتصادی
 • مدارک مربوط به رتبه بندی سازمان مدیریت
 • چنانچه ملک دفتر مرکزی برای خود شرکت باشد ارائه سند ملکی ودر صورت اجاره بودن ارائه اجاره نامه
 • داشتن کارگاه فعال
 • گواهینامه های دوره های آموزشی طی شده توسط کارکنان
 • ارائه تمامی فیش های واریزی جهت دوره های طی شده
 • ارائه لیست بیمه و فیش حقوقی پرسنل
 • تمامی قرارداد های کاری پرسنل که با شرکت بسته شده است .
 • تمامی موافقت نامه های ۴ سال اخیر کاری به همراه اسناد مثبته مالی شرکت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *